Opublikowany przez: Familiepl 2021-11-19 15:26:14
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Alberto Casetta on Unsplash
Coraz więcej szkół przechodzi w tryb nauczania hybrydowego lub zdalnego, coraz więcej też dzieci jest kierowanych na kwarantannę po kontakcie z osobą chorą w szkole. Dyrektorzy szkół mają swobodę decyzji, aby w razie potrzeby w porozumieniu z Sanepidem, wprowadzić w trybie naukę hybrydową lub zdalną i zdecydować o kwarantannie uczniów.
Informacja taka jest dostępna w Internetowym Koncie Pacjenta. Dostęp do niego ma rodzic, który zgłosił dziecko do ubezpieczenia w ZUS. Kiedy zalogujesz się na swoje Internetowe Konto Pacjenta, w zakładce dzieci (widocznej po kliknięciu na głównej stronie IKP w prawą, górną zakładkę pt. „Uprawnienia”) pojawia się profil dziecka i tam znajdują się informacje o wykonanych testach i kwarantannie.
Dotychczasowe rozwiązania nakładają na dzieci dziesięciodniową kwarantannę po kontakcie z osobą zakażoną. Ale SA już plany zmian w przepisach, aby kwarantanna dzieci mogła być krótsza. Warunkiem jej skrócenia byłby jednak negatywny wynik testu na koronawirusa.
Dziecko podlega takim samym obostrzeniom, jak osoba dorosła, a złamanie kwarantanny jest karane. Karze podlegają oczywiście rodzice, którzy są prawnie zobowiązani do przestrzegania przez dziecko kwarantanny.
Nieprzestrzeganie kwarantanny przez dziecko może się zakończyć mandatem w wysokości nawet 1000 zł. Jeśli jednak uzasadnione okaże się podejrzenie, że złamanie kwarantanny przez dziecko mogło narazić inne osoby na utratę zdrowia lub życia (art. 165§1 kk tj. narażenie na utratę życia lub zdrowia innych osób), kodeks karny przewiduje od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.
CZYTAJ TEŻ >> Redakcja poleca - zabawy, gry i kosmetyki na rodzinne wieczory!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.